menu
DajemyRadę.pl / Choroba w podróży - ratunku co robić?

Choroba w podróży - ratunku co robić?

Podróże

Choroba podczas zagranicznych wakacji to dla wielu z nas jedna z najbardziej paraliżujących obaw związanych z wyjazdami, zwłaszcza gdy podróżujemy z małymi dziećmi. Co robić? Gdzie się udać? Gdzie kupić leki? Jak się dogadać z lekarzami, np. na Bałkanach, w Azji czy w Ameryce Południowej?

Niewiadomych jest wiele. Czasem tak dużo, że wolimy zrezygnować z wymarzonej podróży – zwłaszcza tej dalekiej, do krajów egzotycznych. Wierzymy, że w Polsce czy w Europie łatwiej będzie znaleźć służbę zdrowia na odpowiednim poziomie i uzyskać pomoc. Choroba w podróży może zdarzyć się ZAWSZE. Twoje dziecko jest na nią narażone każdego dnia, nawet gdy nie wyjeżdżasz – w przedszkolu, w centrum handlowym, na placu zabaw. W podróży z chorobą można sobie poradzić. Warto więc pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam spać spokojnie i cieszyć się z wyjazdu.

Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński
Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński
podróżnicy, autorzy bloga Tasteaway.pl

PRZEZORNY ZAWSZE UBEZPIECZONY

Często pomoc jest potrzebna natychmiast. Musisz sobie radzić na miejscu. Dlatego pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia jeszcze przed wyjazdem, by nie zaskoczyły Cię często wysokie koszty pomocy na miejscu. Wybierając ubezpieczenie, koniecznie zastanów się, jaki wyjazd planujesz i co będziesz podczas niego robić. Większość ubezpieczycieli oferuje różne pakiety – np. dla turystów, dla uprawiających sporty wyczynowe, dla narciarzy. Weź to pod uwagę i wybieraj rozsądnie, bo inne zagrożenia czekają na Ciebie, gdy leżysz na plaży, a inne, gdy uprawiasz narciarstwo wyczynowe na gruzińskich szczytach.

Gdy już wykupisz ubezpieczenie, numer polisy miej zawsze przy sobie. Numer kontaktowy do ubezpieczyciela zapisz w telefonie. Gdy coś się wydarzy, nie będziesz nerwowo szukał umowy w walizce lub próbował się połączyć z Internetem.. W sytuacjach awaryjnych liczy się każda sekunda. 

​BĄDŹ SAMOWYSTARCZALNY 

W podróży może zdarzyć się wszystko, jednak najczęściej dopadają nas zupełnie „zwykłe” przypadłości: biegunka, ból brzucha, gorączka, katar, kaszel. Zwykle nie ma sensu od razu lecieć do lekarza. Wtedy przydaje się dobrze przygotowana apteczka, z lekami dla dorosłych i dla dzieci.

Jeśli dziecko wymiotuje, ma biegunkę albo podwyższoną temperaturę, najpierw spróbuj go wyleczyć swoimi lekami. Być może coś mu zaszkodziło, zatruł się, a temperatura to wynik za długiego przebywania na słońcu. Nie zakładaj od razu najgorszego, podaj leki i obserwuj.

​ZORIENTUJ SIĘ WCZEŚNIEJ, GDZIE SZUKAĆ POMOCY

Gdy w danym miejscu spędzasz kilka dni, rozejrzyj się w okolicy swojego hotelu. Gdzie jest najbliższy szpital? Gdzie przyjmuje lekarz? Gdzie jest apteka? To kluczowe zwłaszcza, gdy podróżujemy z niemowlakiem, małym dzieckiem lub kobietą w ciąży, która w różnych sytuacjach może nagle potrzebować pomocy lekarskiej.

Gdy choroba naprawdę Cię dopadnie, będziesz wiedział, gdzie się udać. Zmniejszysz stres związany z nerwowym poszukiwaniem otwartej przychodni czy izby przyjęć. 

​NIE PANIKUJ!

Tego momentu najbardziej się obawiałeś. Gorączka powyżej 39 stopni, gdzieś na północy Tajlandii, o 2.00 w nocy. Przecięty dziecięcy palec i morze krwi na plaży w Hiszpanii. Kilkadziesiąt ugryzień na twarzy Twojego dziecka. Drastyczna biegunka. Co robić? Po pierwsze, nie panikuj!
Łatwo tak mówić, gdy siedzisz na wygodnej kanapie w swoim mieszkaniu w Polsce i lekarza masz 2km od domu. Trudniej, gdy właśnie jesteś w całkowicie obcym miejscu i nie wiesz, co robić. Panika jednak nie pomoże ani Tobie, ani chorej czy poszkodowanej osobie.

Jeśli to możliwe, postaraj się opanować sytuację z wykorzystaniem środków, które masz ze sobą. Zatamuj płynącą krew, naklej plaster chirurgiczny, jeśli rana nie jest głęboka. Podaj leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. Jeśli choruje dziecko i masz obok siebie drugą osobę dorosłą, niech jedno z Was pomaga dziecku, a drugie przygotuje adres szpitala czy lekarza i dowie się, czy w jakich godzinach przyjmują pacjentów. Jeśli sytuacja jest poważna, gorączka nie spada, a nocujecie w hotelu, poproś recepcję o zamówieniu lekarza do pokoju.

W nagłych wypadkach, takich jak rany, urazy głowy, ucięty palec czy przejmujący ból, nigdy nie czekaj. Spytaj w recepcji lub miejscowych, gdzie najszybciej znajdziesz fachową pomoc, łap taksówkę i od razu jedź do lekarza. Jeśli jesteś w towarzystwie dorosłej osoby, poproś, by zadzwoniła do ubezpieczyciela i dowiedziała się o to, gdzie możecie szybko uzyskać pomoc.

MIEJSCOWE CHOROBY, MIEJSCOWA WIEDZA

Jeśli jakiekolwiek objawy Cię niepokoją i wydają Ci się nowe, nieznane lub nietypowe, od razu skontaktuj się z miejscowym lekarzem. To on jest w stanie rozpoznać wszelkie lokalne choroby, z którymi Ty prawdopodobnie nigdy się nie zetknąłeś. Nie ma na co czekać!

​PROŚ O POMOC

Może się okazać, że jesteś w miejscu, gdzie większość mieszkańców jest na bakier z angielskim. Co wtedy? Jak dogadasz się z lekarzem? Jak opowiesz mu, co Cię boli i jak masz zrozumieć zalecenia? Poproś kogoś o pomoc. Zabierz ze sobą osobę z recepcji lub obsługi hotelu, która będzie w stanie przetłumaczyć Twój problem lekarzowi. Nie wstydź się, nie krępuj - Twoje zdrowie jest najważniejsze!

  • /

  • /

  • /

  • /

  • /

​ZBADAJ SIĘ PO POWROCIE DO POLSKI

Jeśli nie masz pewności, że to co Cię spotkało było zwykłym przeziębieniem czy zatruciem, po powrocie do Polski udaj się do lekarza.  Opowiedz mu o tym, co się stało - zwykle lekarz zleci badania krwi i moczu. Nie rezygnuj z nich. Będziesz miał pewność, że nie przywiozłeś ze sobą żadnej tropikalnej choroby i możesz spać spokojnie.

Z większością chorób można sobie poradzić. Baw się dobrze w podróży i nie zakładaj najgorszego! 

DajemyRadę.pl