menu
DajemyRadę.pl / Czym jest ecodriving?

Czym jest ecodriving?

Samochód

Dzięki umiejętnej jeździe autem można zaoszczędzić nawet 25 proc. paliwa, wolniej także zużywają się części pojazdu. Eko-jazda, czyli inaczej ecodriving to nie tylko płynna jazda, ale zmiana sposobu poruszania się po drogach.

Jazda ekologiczna nie oznacza powolnego snucia się po ulicach. To kilka zasad, które sprawiają, że poruszając się samochodem, mniej zanieczyszczamy środowisko, a przy okazji oszczędzamy pieniądze. Mało tego: paradoksalnie spokojna jazda może poprawić czas przejazdu. Wymaga tylko zmiany sposobu myślenia i lepszego przewidywania sytuacji.

Ecodriving zaczyna się już przy ruszaniu. Jazdę rozpoczynamy startując zaraz po przekręceniu silnika i szybko uzyskując pożądaną prędkość. Ważne jest też planowanie podróży. Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, to zaplanowanie drogi tak, żeby w miarę możliwości poruszać się trasami szybkiego ruchu.

Dajemy radę:

​Starajmy się jeździć płynnie. Kluczową zasadą ecodrivingu jest jazda na jak najwyższym biegu przy jak najniższych obrotach. W samochodach z silnikami benzynowymi powinniśmy zmieniać przełożenie na wyższe najpóźniej przy 2500 obrotach na minutę. Jeśli chcemy się rozpędzić, to zalecane jest wciskanie pedału gazu mniej więcej na trzy czwarte głębokości.

Również istotne jest zatrzymywanie pojazdu. Jeśli chcemy je robić zgodnie z zasadami ekojazdy, to powinniśmy hamować silnikiem, czyli redukować biegi podczas wytracania prędkości, a na chwilę przed zatrzymaniem samochodu wcisnąć sprzęgło. Dzięki temu nie tylko zużyjemy mniej paliwa, ale i hamulce wolniej się będą zużywały.

Obserwowanie drogi i przewidywanie zdarzeń to konieczność dla każdego kierowcy, ale w przypadku ekojazdy zyskuje to jeszcze na znaczeniu, gdyż uważne kontrolowanie sytuacji przed samochodem pozwala na unikanie gwałtownego hamowania i przyspieszania. Do tego dobra obserwacja pozwala na przejeżdżanie skrzyżowań bez zatrzymywania się na czerwonym świetle. Szczególnie ważne jest to w miastach, gdzie przewidywanie zmiany świateł i łagodna jazda pozwalają na wykorzystanie tzw. zielonej fali świetlnej.

Dajemy radę:

​Na zużycie paliwa wpływa też ilość zabieranego do samochodu bagażu. Najlepiej, jeśli nasze auto będzie jak najlżejsze, zatem usuńmy z bagażnika zbędne przedmioty i nie woźmy bez powodu pustego boksu dachowego.

Regularnie, przynajmniej raz na kilka tygodni, warto skontrolować ciśnienie w oponach. Jeśli w oponach jest zbyt mało powietrza, to zużywają się one szybciej, a spalanie paliwa wzrasta nawet do 10 proc.

I podstawowa sprawa: unikajmy jazdy samochodem wtedy, gdy nie jest ona konieczna. Krótkie odcinki warto czasem pokonać pieszo albo rowerem.

DajemyRadę.pl