menu
DajemyRadę.pl / Domowe ognisko?

Domowe ognisko?

Bezpieczeństwo

Domowe ognisko? Oczywiście! Ale pod warunkiem, że możemy bawić się w… westalkę w spokoju i skupieniu, bo znamy przyczyny powstawania pożarów, umiemy szybko i z zimną krwią reagować w sytuacjach kryzysowych, a numer telefonu straży pożarnej recytujemy z pamięci nawet wyrwani z głębokiego snu. Bo „domowe ognisko” to przecież nie to samo, co „ognisko w domu”…

Ostrożności nigdy dość

Wracasz z pracy, marzysz o odpoczynku i chwili relaksu, kiedy nagle zauważasz błyskające na niebiesko światła straży pożarnej tuż przed swoim domem. Biegniesz co sił w nogach i błagasz los, żeby zniszczenia nie były duże. Niestety, zdarza się, że na ratowanie dobytku jest już za późno, a w głowie kołacze się tylko: zapalona świeczka, żelazko czy instalacja elektryczna? Zastanawiasz się, czy na pewno wyłączyłeś gaz...

Według danych Państwowej Straży Pożarnej, pożary najczęściej wybuchają: na parterze, na poddaszu, w piwnicach.

Przyczyny powstawania pożarów:

  • podpalenie lub zaprószenie ognia (żar z pieca, zaśnięcie z tlącym się papierosem, ręcznik przy kuchence gazowej),
  • podpalenie materiałów łatwopalnych przez pozostawione bez opieki dzieci,
  • zwarcie instalacji elektrycznej,
  • niewłaściwe używanie urządzeń grzewczych (farelka, piec kaflowy),
  • nieumyślne pozostawienie włączonych urządzeń elektrycznych (żelazko, czajnik),
  • przechowywanie łatwopalnych substancji w pobliżu źródła ognia.


Przyczyny pożarów domowych w liczbach:

Podpalenie72%
Instalacja elektryczna / gaz13%
Śmieci / niedopałki papierosów9%
Samozapłon2%
Przyczyna nieznana4%

​Jak zachować się w czasie pożaru?

  • Niezwłocznie zaalarmuj osoby będące w strefie zagrożenia.
  • Powiadom straż pożarną. 
  • Przystąp do gaszenia pożaru za pomocą miejscowych środków gaśniczych.
  • Nieś pomoc osobom zagrożonym.

Nieuwaga czy bezmyślność?

Życie w ciągłym biegu i mnóstwo codziennych spraw sprzyjają rozkojarzeniu. A od rozkojarzenia do nieumyślnego spowodowania pożaru droga nie jest daleka. Według st. kpt. Grzegorza Kotuleka z Zakładu Analiz i Rozpoznawania Zagrożeń Szkoły Głównej Straży Pożarnej, częstym powodem powstawania pożarów jest właśnie nasza nieuwaga:

​Poza podpaleniami, najczęstszą przyczyną domowych pożarów jest nieuwaga użytkowników. Można tu wymienić pozostawienie przypadkowych inicjatorów w postaci niedopałków papierosów, zbyt bliskie pozostawienie źródeł ciepła w postaci grzejników w stosunku do materiałów palnych. Odrębną sprawą jest kwestia nieprawidłowego użytkowania wszelkiego typu urządzeń elektrycznych, stosowanie niewiadomego pochodzenia przedłużaczy elektrycznych obciążanych zbyt dużą ilością urządzeń.

st. kpt. Grzegorz Kotulek (Zakład Analiz i Rozpoznawania Zagrożeń SGSP)

Sami często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak niemądrze się zachowujemy we własnym domu! Świeczki przy firankach, ścierki rzucone niedbale przy palnikach, tłuszcz na kuchenkach gazowych, przeciążona instalacja elektryczna, nieumiejętne obchodzenie się z nią – to wszystko stanowi o naszej beztrosce. Nie warto ryzykować! 

DajemyRadę.pl