menu
DajemyRadę.pl / Jak radzić sobie ze śniegiem?

Jak radzić sobie ze śniegiem?

Bezpieczeństwo Dom Zdrowie i Życie

Czy wiesz, że jako właściciel nieruchomości, masz obowiązek odśnieżać chodnik przy posesji i usuwać z dachu zalegający śnieg oraz sople lodu?

Kiedy spadnie dużo śniegu

Po długiej i ciepłej jesieni zima wreszcie zadomowiła się na dobre. Jest mroźno i śnieżnie. A w związku z tym może być także ślisko i niebezpiecznie.

Woda z topniejącego śniegu, który długo zalegał na dachu domu państwa Kowalskich przeciekła do wewnątrz domu. Dodatkowo ciężki śnieg oberwał rynny przy dachu. Teraz państwa Kowalskich czeka poważny remont.

Na szczęście Kowalscy ubezpieczyli swój dom w PZU. Ich polisa w Wariancie Od Wszystkich Ryzyk obejmuje także takie zdarzenia. Dlatego PZU zwróci wszystkie koszty związane z remontem po zaistniałej szkodzie.

Kiedy trzeba odśnieżać

Dajemy radę:

​Ponadto właściciel domu musi także zwracać uwagę na śnieg zalegający na dachu, ponieważ może być to groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej. Niebezpieczne (zwłaszcza dla pieszych czy zaparkowanych samochodów) mogą być nawisy śniegowe i zwisające z dachu sople lodu. Za nieodśnieżenie dachu może grozić wysoki mandat.

Właściciel nieruchomości ma obowiązek:

 • oznaczyć i odgrodzić miejsce na chodniku, jeśli z dachu zwisają sople lodu czy czapy śniegu, które mogą zagrażać przechodniom,
 • odśnieżać dach budynku – zwłaszcza duży i płaski. Obowiązek dotyczy nieruchomości o powierzchni powyżej 200 m kw.

Warto także zwrócić uwagę na to, by śnieg i sople lodu nie zwisały nad drzwiami wejściowymi do domu czy nad oknami. 

Czym odśnieżać

Kiedy spada dużo śniegu, odśnieżanie posesji czy chodnika bywa nie lada wyzwaniem. Najczęściej pomocna jest łopata do śniegu albo pług ręczny (taka trochę większa łopata).

 • Zwróć uwagę, by łopata albo pług ręczny były z wytrzymałych materiałów i dobrej jakości.
 • Jeśli masz większą powierzchnie do odśnieżania, pomocne będą odśnieżarki mechaniczne.
 • Do niektórych kosiarek do trawy można przyczepić pług śnieżny, dzięki temu szybko zmieniają się w odśnieżarki.
 • Zalegający na chodniku śnieg to nie wszystko, groźniejszy jest lód. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalny rozbijak do lodu.
 • Śliski chodnik możesz posypać zwykłym piaskiem czy rozdrobnionym popiołem.

Co z odgarniętym śniegiem

Odgarnięty śnieg trzeba odpowiednio składować.

 • Śnieg usypuj w pryzmy.
 • Najlepiej odgarniaj śnieg na brzeg chodnika od strony ulicy, ale tak żeby zapewnić pieszym przejście, a samochodom swobody przejazd. Nie wolno śniegu zgarniać na ulicę!
 • Odgarnięty śnieg nie może blokować dostępu do kratek odpływowych.
 • Śnieg odgarnięty na chodnik wywozi zarządca dróg.
 • Jeśli na Twoim podwórku zalega już bardzo dużo odgarniętego śniegu, zgłoś to służbom komunalnym i poproś, aby go wywieziono. 

Dajemy radę:

​Jeśli masz przydomowy ogródek, odgarnięty śnieg możesz usypywać właśnie tam. Ale uwaga – śniegu posypanego solą czy polanego specjalnym roztworem zapobiegającym zamarzaniu nie odgarniaj do ogródka. Związki chemiczne wnikną w glebę i mogą uszkodzić rośliny.

Jak chodzić, kiedy jest ślisko

Ortopedzi zalecają, by bardziej szurać nogami, niż dziarsko chodzić. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wywrócenia się na śliskiej nawierzchni.

DajemyRadę.pl