menu
DajemyRadę.pl / Jak w wynajmowanym mieszkaniu poczuć się jak we własnym domu?

Jak w wynajmowanym mieszkaniu poczuć się jak we własnym domu?

Dom

To, że jesteś najemcą nie znaczy, że nie możesz  urządzić mieszkania po swojemu. Co prawda najem nie daje nam zbyt dużej swobody w tej kwestii, jednak są sposoby, aby niedużym kosztem i bez większych rewolucji poczuć się jak „u siebie w domu”. 

​Zmiana koloru ścian

Jeśli wprowadzasz się do mieszkania, w którym właściciel nie odświeżył ścian, warto żebyś zrobił to sam. O wiele przyjemniej mieszka się w czystym i schludnym pomieszczeniu oraz w otoczeniu ulubionych barw, które mają na Ciebie dobry wpływ. Dodatkowo na tle ładnej ściany nawet stare meble będą się lepiej prezentowały. 

Dajemy radę:

​Zanim chwycisz za pędzel obowiązkowo spytaj o zgodę właściciela! W wynajmowanym mieszkaniu nie możesz wprowadzać nawet drobnych zmian bez jego wiedzy.

​Własna aranżacja

Jeśli mieszkanie wyposażone jest w meble i sprzęt, które niekoniecznie są w twoim guście, nie martw się. Czasami wystarczy, że zupełnie inaczej na nie spojrzysz, poprzestawiasz lub  spróbujesz innych kombinacji w ustawieniu, aby całość znacznie lepiej się prezentowała. 

Dajemy radę:

​Meble można przerobić tak, aby odpowiadały naszemu gustowi. W tym celu pomaluj je, oklej lub wymień uchwyty.

​Tekstylia do domu

Najlepszym, najszybszym i najtańszym sposobem na metamorfozę mieszkania są piękne, kolorowe tekstylia. Dzięki kilku rzeczom odmienisz meble i całe wnętrze nie do poznania. Wystarczy np.

​Małe rzeczy nadają wielkie znaczenie

Aby w wynajmowanym mieszkaniu poczuć się jak u siebie musisz je „oswoić”.  Najlepszym na to sposobem jest nadanie mu osobistego charakteru poprzez dodatki. Wyeksponuj rzeczy, które oddają Twój charakter i Twojej rodziny. Mogą to być osobiste zdjęcia, ulubione książki, gadżety czy pamiątki z wakacji. Jeśli nie możesz nic powiesić na ścianach, nie musisz rezygnować ze zdjęć czy plakatów - oprawione w ramki mogą stać oparte o meble. Dodatkowo, aby mieszkanie stało się bardziej przytulne, warto zadbać o kwiaty doniczkowe lub świeże w wazonie. 

​Jesteś najemcą? Ubezpiecz się!

Nawet największym szczęściarzom nie wszystko uchodzi na sucho. Pożar, zalanie mieszkania sąsiada czy kradzież z włamaniem może się przydarzyć każdemu.

Jeśli wynajmujesz mieszkanie powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu swoich rzeczy, które w nim trzymasz oraz stałych elementów, które należą do Ciebie np. zabudowane meble kuchenne, czy szafy wnękowe.

Jako najemca możesz także wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC w życiu prywatnym), które zapewni Ci ochronę przed poniesieniem kosztów, gdy wyrządzisz szkodę osobie trzeciej, np. gdy zalejesz mieszkanie sąsiada. Warto też rozszerzyć ochronę o szkody wyrządzone w mieniu najmowanym na wypadek gdy przez swoja nieostrożność zniszczysz wyposażenie, które jest własnością właściciela mieszkania.

Wraz z ubezpieczeniem mieszkania i jego wyposażenia możesz dodatkowo wykupić ochronę w zakresie usług assistance, w ramach którego możesz skorzystać np. z pomocy hydraulika lub ślusarza w razie awarii. 

Udekorowanie wynajmowanego mieszkania to spore wyzwanie. Jednak jak widać, nie trzeba wiele wysiłku, by obce cztery ściany zamieniły się w nasze własne przytulne miejsce, do którego będziemy z chęcią powracać.

DajemyRadę.pl