Mydło w płynie stosowane jest zdecydowanie częściej niż mydło w kostce, dlatego że uchodzi za wygodniejsze w użyciu. Tymczasem tradycyjna wersja ma wiele zalet, o których zwykle zapominamy w czasie zakupów. Dlaczego warto sięgnąć po mydło w kostce?

Ekologia

Żele pod prysznic, mydła w płynie, płyny do kąpieli – wszystkie nalewane są do plastikowych butelek. I chociaż ich naturalne warianty pakuje się w opakowania z recyklingu, które da się przetworzyć, zdecydowana większość płynnych kosmetyków generuje tony odpadów. Wybierając mydło w kostce, nie produkujemy dodatkowych śmieci. Możemy kupić je zapakowane w papier, tekturę albo luzem, na wagę. Ponadto stosując naturalne mydła w kostce, chronimy przyrodę w jeszcze jeden sposób. Użytkowanie kosmetyków stworzonych z substancji roślinnych nie zatruwa środowiska wodnego drażniącymi detergentami, konserwantami, sztucznymi barwnikami i aromatami. Mydełka naturalne – zarówno w czasie produkcji, jak i codziennego stosowania – nie przyczyniają się do zanieczyszczenia przyrody.

Oszczędność

Pojedyncza kostka mydła wystarczy na znacznie dłuższy czas niż opakowanie mydła w płynie. Kosmetyk w tradycyjnej formie jest bardzo wydajny. Kiedy myjemy ręce mydłem w kostce, pocieramy je między dłońmi, by wytworzyć pianę. Stosując kosmetyk z dozownikiem, trudniej  kontrolować ilość płynu. Często jest to więcej, niż trzeba do stworzenia piany. W ten sposób marnujemy kosmetyk i zużywamy go szybciej niż mydło w kostce.

Najlepsze do zabrania w podróż

Kosmetyk do mycia w formie stałej jest lekki, kompaktowy i zajmuje niewiele miejsca. Z tego powodu doskonale nadaje się do zabrania w podróż. Co ważne, mydło w kostce nie zalicza się do płynów, dlatego bez problemu możemy spakować je do bagażu podręcznego, nie martwiąc się objętością kosmetyku przy kontroli na lotnisku.

Skuteczne oczyszczanie

Mydełka w kostce posiadają skoncentrowane składniki, dlatego charakteryzują się dużo skuteczniejszymi właściwościami myjącymi niż żele i mydła w płynie. Pozwalają doskonale oczyścić skórę, dodatkowo zapewniając jej nawilżenie. Mydłem w kostce można też myć włosy (tylko niektóre jego rodzaje się do tego nadają, np. mydło Aleppo). Trzeba jednak pamiętać o zastosowaniu płukanki octowej, by kosmyki po myciu nie stały się sztywne i posklejane.

Mydło w kostce ma wiele niestandardowych zastosowań

Kosmetyki w kostce mają niezwykle uniwersalne zastosowanie, o czym często zapominamy. Możemy używać ich nie tylko do mycia, ale też przykładowo do odświeżania szaf i szuflad. To słynny sposób naszych babć na pachnące ubrania i pozbycie się moli. Mydło w kostce pomoże też pozbyć się opornych plam. Wystarczy natrzeć je mydełkiem marsylskim albo Aleppo i wyprać w pralce. Kosmetyk zmiękcza również buty ze skóry. Aby uniknąć otarć, trzeba potrzeć kostką mydła odpowiednie miejsca, aby zmiękczyć materiał i poprawić komfort chodzenia. Ponadto kosmetyk ułatwi zdjęcie pierścionka z palca. Oprócz tego mydło w kostce upłynni działanie prowadnic w szafach i szufladach. Zadziała jak ładnie pachnący, bezbarwny smar.

Mydła w kostce to tradycyjne produkty, które współcześnie wracają do łask za sprawą zainteresowania ekologią i ideą zero waste. Decydując się na takie produkty, wybieramy minimalizm. Rezygnujemy z kolorowego opakowania i nie dajemy się skusić modzie. Zyskujemy za to szereg wyżej przedstawionych zalet. Kupując mydła w kostce, warto sięgać po takie, które są wykonane z naturalnych składników. Chronimy wówczas środowisko i swoje zdrowie, a skórze zapewniamy łagodną pielęgnację bez podrażnień.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *