Segregacja śmieci jest promowana jako rozwiązanie, które pociąga za sobą szereg korzyści. Mówi się przy tym zarówno o korzyściach dla środowiska naturalnego, jak i dla samych właścicieli nieruchomości. Czy jednak rzeczywiście przyczynia się do tego, że na wysypiskach jest mniej śmieci, a do tego dochodzi do powtórnego wykorzystywania surowców? Nietrudno się domyślić, że zalety segregacji śmieci dają o sobie znać przede wszystkim wtedy, gdy jest ona przeprowadzana we właściwy sposób. Nasze doświadczenia w tym zakresie bywają jednak zróżnicowane.

Segregacja śmieci – próba definicji

Termin „segregacja śmieci” jest wykorzystywany wówczas, gdy staramy się opisać proces sortowania i oddzielania tych odpadów, które można ponownie przetworzyć. Jej celem jest dostarczanie na wysypiska jedynie tych odpadów, w przypadku których nie ma żadnych wątpliwości, że ich wykorzystanie nie jest możliwe. W trakcie sortowania to my jesteśmy odpowiedzialni za klasyfikowanie odpadów do konkretnych grup. Nie musimy przy tym eksperymentować i bazować jedynie na własnej intuicji. Pomagają nam przyjęte przez rządzących przepisy na czele ze stosownym rozporządzeniem wydanym przez Ministra Środowiska.

Poprawna segregacja odpadów – podstawowe zasady

Jak już wspomniano, nie każde działania związane z segregowaniem odpadów są tak samo skuteczne. Warto więc pamiętać, że to nasze wysiłki mają kluczowe znaczenie. Jeśli nie zachowamy odpowiedniej staranności, recykling opisywany jako ponowne przetwarzanie i wykorzystanie odpadu, będzie pojęciem jedynie teoretycznym.

Najbardziej podstawowym pojemnikiem wykorzystywanym podczas segregowania śmieci jest ten, do którego powinny wpadać odpady metalowe oraz tworzywa sztuczne. Od 2022 roku na terenie całej Polski pojemnik ten będzie miał żółty kolor. To właśnie w nim znajdzie się miejsce na odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach i wodzie, plastikowe nakrętki od butelek, opakowania wielomateriałowe takie, jak choćby kartony po mleku, a także na opakowania, w których przechowuje się delikatne środki chemiczne. W tego rodzaju pojemniku powinny też znajdować się plastikowe opakowania po produktach spożywczych, worki, reklamówki, plastikowe torby oraz aluminiowe puszki po sokach i napojach. Oczywiście, żółty pojemnik nie powinien być traktowany jako miejsce składowania każdego produktu wykonanego z plastiku. Nie ma w nim miejsca choćby na plastikowe zabawki, opakowania po lekach oraz na opakowania po olejach silnikowych, farbach i lakierach.

Segregacja śmieci to także dbanie o umieszczanie w odpowiednim miejscu produktów papierowych. Zgodnie z literą prawa począwszy od 2022 roku wszystkie pojemniki na papier na terenie naszego kraju będą miały kolor niebieski. To właśnie do nich należy wrzucać nie tylko karton, opakowania z papieru i tekturę, ale także prospekty i ulotki, papier szkolny i biurowy, gazety i czasopisma, worki i torby papierowe oraz papier pakowy. Nie należy umieszczać tam jednak ani zużytych chusteczek higienicznych, ani ręczników papierowych. Nie jest to także miejsce stworzone do składowania papieru lakierowanego i tego, który jest powleczony folią.

Innym ważnym pojemnikiem jest pojemnik na szkło, który od 2022 roku wszędzie w Polsce będzie miał kolor biały albo zielony. To właśnie on jest idealnym miejscem do składowania szklanych butelek, zarówno po napojach, jak i żywności, a także szklanych słoików po żywności. Co ważne, nie muszą być one wcale myte, a resztki jedzenia zostaną usunięte już w sortowni. W pojemniku na szkło jest też miejsce na szklane opakowania i słoiczki po kosmetykach. Pamiętajmy jednak, ze nie można wrzucać tam ani ceramiki, ani porcelany. Pojemnik na szkło nie służy też do składowania doniczek, naczyń ze szkła żaroodpornego oraz szkła do okularów.

Ważnym pojemnikiem, któremu ciągle nie poświęcamy tak wiele uwagi, jak powinniśmy, jest też brązowy pojemnik przeznaczony do składowania odpadów biodegradowalnych. Warto zatem pamiętać, że właśnie tu powinny trafiać odpadki warzywne i owocowe, gałęzie krzewów oraz drzew, skoszona trawa, trociny oraz resztki jedzenia pod warunkiem, że nie są one kośćmi zwierząt.

Kategorie: Less Waste

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *