Marnowanie żywności to jeden z najpoważniejszych problemów ludzkości. Niestety, dotyczy on również Polaków. Wiele osób wyrzuca żywność bezrefleksyjnie. Nie brakuje jednak i takich, dla których sprawy naszej planety są ważne. Niestety, także te osoby przyczyniają się do rozwoju tego niepokojącego zjawiska. Walka z marnowaniem żywności może odbywać się na wiele sposobów, a jednym z najskuteczniejszych wydaje się staranna analiza tego, na jakie zakupy niepotrzebnie wydajemy pieniądze. Okazuje się jednak, że żywność nie jest wyrzucana tylko dlatego, że kupujemy jej za dużo. Niejednokrotnie winne jest również to, że nie potrafimy jej we właściwy sposób przechowywać.

Żywność – największe zagrożenia

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jak przechowywać żywność, aby długo cieszyła nas charakterystycznymi dla niej właściwościami, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, co jest dla niej największym zagrożeniem. Trudno o udzielenie na nie jednej tylko odpowiedzi. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że żywności nie służy przede wszystkim duże nasłonecznienie. Ciepło przyczynia się nie tylko do psucia się kolejnych produktów, ale i do intensyfikacji procesu namnażania się bakterii. Nie należy jednak trzymać jedzenia również tam, gdzie panuje wilgoć. To znakomite warunki dla rozwijania się pleśni i grzybni. Co gorsza, jeden produkt zanieczyszczony w ten sposób może szybko przyczynić się do tego, że problem zacznie dotyczyć także pozostałych.

Lodówka jako miejsce przechowywania żywności

Choć nie jest prawdą to, że każdy produkt spożywczy powinien trafić do lodówki, trudno polemizować z osobami uważającymi, że jest ona wybawieniem dla osób, które nie chcą marnować żywności. Jest dla niej miejsce przede wszystkim dla części warzyw i owoców, w tym choćby dla cytrusów, gruszek, winogron, malin, jarmużu i brukselki. Oczywiście, samo przechowywanie ich w lodówce nie zda się na wiele, jeśli nie poczynimy wcześniejszych przygotowań. Pamiętajmy więc o tym, aby usunąć z warzyw i owoców folię, a następnie umieszczać je na dole lodówki, a nie w górnych częściach tego urządzenia. Oczywiście, nie każdy produkt nadaje się do tego, aby trzymać go w lodówce. Doskonałym przykładem są w tym kontekście banany. Chłód sprawia, że szybko zaczynają ciemnieć i szarzeć, może też okazać się, że stracą na jego skutek aromat i smak.

Jak dbać o dania gotowe?

Coraz częściej decydujemy się na przygotowywanie posiłków z wyprzedzeniem. Trudno nam się zresztą dziwić. Mamy znacznie mniej czasu niż miało to miejsce do tej pory, a obiad przygotowany z wyprzedzeniem smakuje tak samo dobrze, jak ten zrobiony tego samego dnia. Oczywiście, dania gotowe także muszą być odpowiednio przechowywane, jeśli chcemy cieszyć się ich smakiem. W pierwszej kolejności powinniśmy więc zainteresować się tym, aby je schłodzić, a tym samym spowolnić proces rozwoju bakterii. W dalszej kolejności konieczne jest przełożenie ich do oddzielnych, zamkniętych pojemników (nie powinny być to garnki, w których je przygotowywaliśmy). Dopiero na tym etapie można umieścić je w lodówce mając pewność, że efekt końcowy okaże się dla nas satysfakcjonujący.

Przechowywanie produktów sypkich

Jak już wspomniano, nie każdy produkt nadaje się do tego, aby przechowywać go w lodówce. Nie ma o tym mowy choćby w odniesieniu do produktów sypkich, a więc choćby ryżu, makaronu oraz kaszy. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z jedzeniem, które się nie psuje. I tu o żywotności produktów przesądza przede wszystkim to, w jakiej temperaturze są przechowywane i jaką wilgotność byliśmy im w stanie zapewnić. Jeśli jest za ciepło lub zbyt mokro, może dojść do zjawiska butwienia, produkty sypkie potrafią też szybko stracić charakterystyczne dla siebie właściwości. Dużym ryzykiem jest też zagnieżdżenie się w nich drobnoustrojów, które mogą szybko zainfekować kolejne produkty. Już choćby dlatego ogromne znaczenie wydaje się mieć szczelność pojemników, w których są trzymane. Poważnym błędem może być nabieranie ich tymi sztućcami, które wykorzystujemy w procesie przygotowywania potraw. Jest to najprostsza droga do wprowadzenia do ich wnętrza niepożądanej przecież wilgoci.

Kategorie: Less Waste

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *