Jak sobie radzić z upałem? Często możemy usłyszeć, że w walce z wysokimi temperaturami niejako z definicji jesteśmy pozbawieni wsparcia. Na szczęście, ten ponury scenariusz wcale nie musi się spełnić. Poniżej pięć sposobów, które powinny rozwiązać problem i dać nam przynajmniej odrobinę ochłody.

Po pierwsze – nowe technologie w walce z upałem

Nawet w czasie największych upałów wielu z nas musi pracować. Niestety, wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu, nasza wydajność spada. Nie każdy ma możliwość pracy w pomieszczeniu z oknami usytuowanymi od północnej strony. Każdy może jednak przyjrzeć się nowoczesnym urządzeniom schładzającym temperaturę w pomieszczeniu. Oczywiście, te rozwiązania, które najszybciej zapewnią nam upragniony komfort, są też najdroższe. Klimatyzatory i wentylatory mają swoją cenę, korzystanie z nich podnosi też wysokość rachunków płaconych za prąd. Często można jednak usłyszeć, że efekt końcowy ich stosowania jest znakomity i jako taki uzasadnia stosowanie tego rodzaju rozwiązań nawet, jeśli nie są one najbardziej opłacalne ekonomicznie.

Po drugie – bardziej wydajne osłony okienne

Jeśli nie chcemy inwestować w klimatyzator, a perspektywa pracy w nagrzanym pomieszczeniu nam się nie uśmiecha, zastanówmy się nad inwestycją w osłony okienne. Czasy zasłon i firan już dawno minęły, o prawdziwej rewolucji możemy jednak mówić również na rynku żaluzji i rolet. Klasyczne rozwiązania nadal mają wielu zwolenników, wyobraźnię kupujących rozpalają jednak również rolety zaciemniające. Prawdziwym hitem są też zewnętrzne żaluzje drewniane. Pięknie się prezentują, zimą zapewniają większą oszczędność ciepła, a latem mogą ograniczyć dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia na tyle skutecznie, że można obyć się bez dodatkowej klimatyzacji. I one nie należą do rozwiązań najtańszych, warto jednak myśleć o nich jako o inwestycji na lata.

Po trzecie – zmodyfikowana dieta

O zakupie rolet dzień-noc i wentylatora dobrze jest pomyśleć z wyprzedzeniem. Co zatem mamy zrobić, jeśli upał zaatakował nas nagle, a my już po kilku godzinach mamy go dość? Dobrym pomysłem może okazać się zmiana diety. Nie musi być ona radykalna, pamiętajmy jednak o korzyściach, jakie daje nawadnianie (przynajmniej 2 litry wody dziennie), a także rezygnacja ze wzmagających pragnienie słodkich napojów. Te ostatnie można zastąpić kwaśnym mlekiem i ciepłą herbatą. W obu przypadkach efekt nas zachwyci.

Po czwarte – zimny prysznic

Jeśli szukamy natychmiastowej ulgi podczas upałów, wejdźmy pod prysznic. Zimna woda jest w stanie zdziałać cuda nawet, jeśli prysznic zajmie nam zaledwie kilka chwil. Jego właściwości pobudzające są też w stanie sprawić, że zaraz po jego zakończeniu będziemy w stanie wrócić do pracy nawet, jeśli ta ostatnia będzie wymagać od nas wysiłku fizycznego lub intelektualnego.

Po piąte – bawełniana pościel

Jak postępować, gdy upał jest nie do wytrzymania nawet w nocy, bo nagrzana sypialnia nie chce się schłodzić tak szybko, jak moglibyśmy tego oczekiwać? Zamiast martwić się nadchodzącą bezsennością, dobrze jest zastanowić się nad zmianą pościeli. Okazuje się, że materiałem idealnym na lato jest przede wszystkim bawełna. Jest lekka i przewiewna, nie nasiąka potem, ułatwia zasypianie, a wyprana w upalne dni schnie błyskawicznie. Nie jest też droga, na zakup bawełnianej pościeli można więc zdecydować się bez wyrzutów sumienia.

Kategorie: Lifestyle

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *