Jeżeli tak jak ja kochasz czytać, ten wpis jest dla Ciebie. Przygotowałam krótki poradnik o tym, czym kierować się przy wyborze czytnika ebook.

Co to jest czytnik e-book?

Czytnik e-booków to przenośne urządzenie elektroniczne, które jest zaprojektowane do pobierania, przechowywania i wyświetlania treści książek cyfrowych, znanych jako e-booki.

Czytniki e-booków mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych książek. Są lekkie i przenośne, mogą przechowywać tysiące książek na jednym urządzeniu, a wiele z nich umożliwia dostosowywanie czcionki i rozmiaru tekstu, co ułatwia czytanie osobom ze słabym wzrokiem.

Niektóre z najpopularniejszych czytników e-booków na rynku to Amazon Kindle, Barnes & Noble Nook i Kobo.

Czytniki e-booków różnią się od tabletów i smartfonów, chociaż te urządzenia również mogą obsługiwać e-booki. Czytniki e-booków zazwyczaj używają technologii e-ink, która ma mniej ostry kontrast i nie emituje światła podświetlenia, co jest łatwiejsze dla oczu podczas długotrwałego czytania. Ponadto, czytniki e-booków mają zazwyczaj dłuższy czas działania na baterii niż tablety i smartfony.

Dlaczego warto wybrać ebooki zamiast tradycyjnych książek?

E-booki mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych książek papierowych. Oto kilka z nich:

 • Przenośność: Na jednym lekkim urządzeniu, takim jak czytnik e-booków, smartfon lub tablet, można przechowywać tysiące e-booków. To jest bardzo wygodne, szczególnie podczas podróży.
 • Dostępność: E-booki można pobrać natychmiast po zakupie, bez konieczności czekania na dostawę.
 • Dostosowanie tekstu: Czytniki e-booków zazwyczaj oferują możliwość dostosowania rozmiaru i rodzaju czcionki, co może ułatwić czytanie osobom ze słabym wzrokiem lub dysleksją.
 • Funkcje wyszukiwania: W e-bookach łatwo można wyszukać określone słowa lub frazy, co jest szczególnie przydatne dla studentów i badaczy.
 • Oszczędność miejsca: E-booki nie zajmują miejsca na półkach, co jest przydatne, jeśli masz ograniczoną przestrzeń.
 • Ekologia: E-booki nie wymagają papieru, co jest korzystne dla środowiska.
 • Interaktywność: Niektóre e-booki zawierają interaktywne elementy, takie jak linki, multimedia czy quizy, które mogą wzbogacić doświadczenie czytelnika.
 • Zakreski i notatki: Wiele czytników pozwala na robienie zakładek, podkreślanie tekstu i tworzenie notatek bez trwałego uszkodzenia “stron”.

Pomimo tych zalet, warto zauważyć, że niektórzy ludzie wciąż preferują doznania związane z czytaniem tradycyjnych książek – takie jak uczucie papieru pod palcami czy zapach druku. Ponadto, niektóre osoby mogą mieć trudności z przystosowaniem się do technologii e-booków lub mogą doświadczać zmęczenia oczu podczas długotrwałego czytania na ekranie, chociaż technologia e-ink stosowana w niektórych czytnikach e-booków jest zdecydowanie łagodniejsza dla oczu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czytnika e-book?

Wybór czytnika e-booków zależy od różnych czynników. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Formaty e-booków: Czytniki e-booków obsługują różne formaty plików, więc upewnij się, że czytnik, który wybierasz, obsługuje formaty, które najczęściej czytasz. Formaty takie jak EPUB, PDF, MOBI i TXT są najczęściej obsługiwane.
 2. Jakość ekranu: Wybierz czytnik z wyraźnym, dobrze oświetlonym ekranem, który umożliwi Ci łatwe czytanie w różnych warunkach oświetleniowych. Niektóre e-czytniki mają technologię E-Ink, która oferuje wygląd i uczucie czytania tradycyjnej książki, podczas gdy inne mają kolorowe ekrany LCD, które mogą być lepsze do czytania książek z dużą ilością grafiki.
 3. Pojemność pamięci: Większość czytników e-booków ma wystarczającą ilość pamięci na przechowywanie tysięcy książek, ale jeśli planujesz przechowywać dużo materiałów multimedialnych, takich jak audiobooki lub e-książki z dużą ilością grafiki, rozważ wybór modelu z większą pojemnością pamięci.
 4. Łączność: Większość czytników e-booków umożliwia połączenie z internetem za pomocą Wi-Fi, co pozwala na łatwe pobieranie nowych książek. Niektóre modele oferują również łączność 3G lub 4G jako opcję.
 5. Wymiary i waga: Czytniki e-booków różnią się rozmiarem i wagą. Jeżeli zależy Ci na komforcie czytania w trakcie podróży, wybierz mniejszy i lżejszy model.
 6. Czas pracy baterii: Czas pracy na baterii jest istotny, szczególnie jeśli planujesz korzystać z czytnika e-booków podczas długich podróży. Większość czytników e-booków ma baterie, które wytrzymują od kilku dni do kilku tygodni.
 7. Cena: Cena może się znacznie różnić w zależności od funkcji i marki. Zastanów się, ile jesteś skłonny wydać i jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze.
 8. Ecosystem: Jeśli już korzystasz z usług takich jak Amazon (Kindle) lub Barnes & Noble (Nook), wybranie czytnika, który jest zgodny z tymi usługami, może ułatwić dostęp do już posiadanej biblioteki e-booków.

Przy wyborze czytnika e-booków warto jest również przeczytać recenzje online, aby zobaczyć, co inni użytkownicy myślą o konkretnym modelu.

Podsumowanie

Jak widać jest wiele ciekawych modeli dostępnych na rynku i sporo parametrów na które warto zwracać uwagę. Osobiście korzystam z czytnika Amazon Kindle, który jest kompatybilny z szerokim ekosystemem Amazon, obejmującym ogromny zasób dostępnych e-booków. Kindle ma dla mnie odpowiednią równowagę pomiędzy jakością a ceną, oferując jednocześnie świetną jakość ekranu, komfort czytania i długą żywotność baterii. Moje doświadczenia z tym urządzeniem były zdecydowanie pozytywne, ale pamiętaj, że ostateczny wybór zależy od twoich osobistych preferencji i potrzeb.

Kategorie: Lifestyle

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *