Bezpieczne biwakowanie to nie tylko sposób na relaks i kontakt z naturą, ale również kluczowe umiejętności pozwalające nam chronić siebie i innych. Poniżej znajduje się kilka zasad, które warto przestrzegać, aby nasz wyjazd przebiegł bez problemowo.

Stwórz plan wyjazdu

Zanim wyruszysz, zaplanuj swój wyjazd. Początkowo zdecyduj, gdzie chciałbyś pojechać na biwak. Może to być park narodowy, las, góry, nad jezioro, itp. Upewnij się, że biwakowanie jest tam dozwolone. Następnie upewnij się, że znasz trasę, sprawdź prognozę pogody i poinformuj kogoś o swoich planach. W ten sposób, w razie jakichkolwiek problemów, ktoś będzie wiedział, gdzie Cię szukać. W niektórych miejscach do biwakowania mogą być wymagane specjalne pozwolenia. Upewnij się, że spełniasz wszystkie wymagania.

Nie zostawiaj śladów po biwaku

Zasada “nie zostawiaj śladów” jest kluczowa podczas biwakowania i wszelkich aktywności na świeżym powietrzu. Oto, jak możemy jej przestrzegać.

Jak już wspomniałam wcześniej zawsze staraj się planować i przygotować się do wyjazdu. Zbierz informacje o miejscu, do którego się wybierasz, aby zrozumieć, jakie działania mogą wpłynąć na środowisko. Dobrze zaplanowana wycieczka może pomóc w minimalizacji wpływu na przyrodę.

Staraj się zawsze podążać utwardzonymi szlakami i unikać tworzenia nowych. Tworzenie nowych ścieżek może prowadzić do erozji i degradacji środowiska. Zawsze biwakuj na utwardzonych lub wyznaczonych miejscach biwakowych. Unikaj biwakowania na wrażliwych obszarach przyrodniczych, takich jak łąki pełne dzikich kwiatów.

Podczas biwakowania pamiętaj, że powinieneś szanować faunę i florę. Nie niszcz roślin, nie karm dzikich zwierząt, i utrzymuj odpowiednią odległość od nich.

Jednym z najważniejszych aspektów zasady “nie zostawiaj śladów” jest zarządzanie odpadami. Wszystko, co przyniesiesz ze sobą, powinieneś zabrać z powrotem. Nie zostawiaj śmieci ani odpadów. Jeżeli musisz załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, zrób to w odpowiedni sposób – zakop je w glebie na odpowiednią głębokość i w odpowiedniej odległości od źródeł wody.

Ogień może być bardzo destrukcyjny dla środowiska naturalnego. Dlatego zawsze używaj kuchenek turystycznych do gotowania. Jeśli musisz rozpalić ognisko, zrób to w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Zawsze zgaś ognisko przed opuszczeniem miejsca biwakowania.

I na koniec, pamiętaj o szanowaniu innych. Biwakowanie to wspaniały sposób na doświadczenie natury, ale nie jesteśmy jedynymi, którzy z niej korzystają. Bądź cichy, szanuj prywatność innych i dziel się przestrzenią w sposób uprzejmy i kulturalny.

Przypomnij sobie zasady pierwszej pomocy

Znajomość pierwszej pomocy jest kluczowa podczas biwakowania, zwłaszcza gdy jesteś w odległym miejscu, daleko od natychmiastowej pomocy medycznej. Poniżej znajdują się podstawowe zasady, które warto przypomnieć przed wyjazdem:

 • Oceń sytuację: Zawsze sprawdź, czy jest bezpiecznie zanim podejmiesz działanie. Pamiętaj, że nie możesz pomóc innym, jeśli samemu doznasz obrażeń.
 • Sprawdź reakcję: Jeżeli osoba jest nieprzytomna, spróbuj ją obudzić mówiąc do niej i delikatnie potrząsając. Jeśli nie reaguje, wezwij pomoc i rozpocznij resuscytację.
 • Wezwanie pomocy: W sytuacji, kiedy ktoś jest poważnie ranny lub chory, niezbędne jest wezwanie pomocy medycznej. Upewnij się, że masz środki do tego (telefon komórkowy, radio, itp.).
 • Pozycja bezpieczna: Jeżeli osoba jest przytomna, ale nie może się samodzielnie poruszać, ułóż ją w pozycji bocznej bezpiecznej.
 • Resuscytacja: Jeżeli osoba nie oddycha, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (CPR). Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej, a potem 2 wdechy. Kontynuuj do czasu przybycia pomocy medycznej.
 • Krwotok: Jeżeli osoba krwawi, nałóż opatrunek i wywieraj nacisk na ranę. Jeżeli to możliwe, unieś kończynę, która krwawi.
 • Uraz kończyn: Jeżeli podejrzewasz złamanie kończyny, postaraj się ją unieruchomić. Można do tego użyć patyków, kijków trekkingowych, bandaża itp.
 • Oparzenia: W przypadku oparzeń, schłodź ranę jak najszybciej przy użyciu czystej, zimnej wody. Następnie załóż na nią jałowy opatrunek.
 • Hipotermia i udar cieplny: Zawsze bądź świadomy oznak hipotermii (zimno, bladość, drżenie, apatia) oraz udaru cieplnego (gorąco, zaczerwienienie, zawroty głowy, bóle głowy). Postępuj zgodnie z odpowiednimi procedurami pierwszej pomocy w zależności od sytuacji.

Pamiętaj, że to są tylko podstawowe zasady. Zaleca się odbycie kursu pierwszej pomocy, aby zdobyć więcej praktycznych umiejętności i wiedzy. Ponadto, zawsze warto mieć ze sobą apteczkę pierwszej pomocy podczas biwakowania.

Odpowiedni ekwipunek

Podczas planowania biwaku, niezwykle ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiedni sprzęt. To, co będzie Ci potrzebne, zależy od miejsca, pory roku, planowanego czasu trwania biwaku, oraz specyfiki Twojej wycieczki. Oto podstawowy ekwipunek, który warto zabrać na biwak:

 • Namiot: Wybierz namiot odpowiedni do warunków pogodowych, w których planujesz biwakować. Powinien być lekki, łatwy do montażu i zapewniać ochronę przed warunkami atmosferycznymi.
 • Śpiwór: Powinien być odpowiedni do warunków temperaturowych, z którymi możesz się spotkać. Wziąć pod uwagę również wygodę i wielkość po spakowaniu.
 • Karimata: Izoluje od chłodnej ziemi i zapewnia wygodę podczas snu.
 • Plecak: Musi być wystarczająco duży, aby pomieścić wszystko, co potrzebujesz, ale także wygodny do noszenia, nawet gdy jest pełny.
 • Kuchenka turystyczna i naczynia: Jeżeli planujesz gotować, kuchenka turystyczna jest niezbędna. Pamiętaj o zapasie paliwa. Nie zapomnij o podstawowych naczyniach: kubek, talerz, sztućce.
 • Jedzenie i woda: Pamiętaj o wystarczającej ilości jedzenia i wody. Jeżeli planujesz korzystać z naturalnych źródeł wody, weź ze sobą sposób do jej oczyszczania (tabletki, filtr, itp.)
 • Apteczka pierwszej pomocy: Powinna zawierać podstawowe środki do opatrywania ran, plastry, leki przeciwbólowe, środki przeciwalergiczne, itp.
 • Nawigacja: Mapa, kompas, GPS. Pamiętaj, że bateria w telefonie czy GPSie może się wyczerpać, więc zawsze miej mapę i kompas jako zapas.
 • Multitool: Narzędzie wielofunkcyjne z nożem, otwieraczem do butelek, pęsetą, itp.
 • Latarka: Czołówka lub mała latarka jest niezbędna. Pamiętaj o zapasowych bateriach.
 • Odzież: Ubierz się “na cebulkę”, aby dostosować się do zmieniających się warunków. Nie zapomnij o bieliźnie termicznej, ciepłym polarze, kurtce przeciwdeszczowej i dodatkowej parze skarpet.
 • Zapałki lub zapalniczka: Przydatne do rozpalania ognia lub kuchenki.
 • Środki higieny: Mydło biodegradowalne, szczoteczka i pasta do zębów, papier toaletowy, ręcznik mikrofibra.
 • Pozostałe: Pamiętaj też o takich rzeczach jak krem przeciwsłoneczny, okulary przeciwsłoneczne, czapka, środek przeciw komarom, power bank do ładowania urządzeń elektronicznych, kamera lub aparat do dokumentowania wycieczki.

Bezpieczne spożywanie żywności

Bezpieczne spożywanie żywności na biwaku jest kluczowe dla zdrowia i samopoczucia. Poniżej znajdują się podstawowe zasady, które warto przestrzegać.

Po pierwsze, zawsze staraj się myć ręce przed przygotowaniem i spożywaniem jedzenia, zwłaszcza po korzystaniu z toalety. Jeśli nie masz dostępu do bieżącej wody, używaj żelu antybakteryjnego lub chusteczek nawilżanych. Po drugie, trzymaj jedzenie w szczelnych pojemnikach, aby zapobiec zanieczyszczeniu i przyciąganiu dzikich zwierząt. Zdecydowanie unikaj karmienia dzikich zwierząt swoim jedzeniem. Zwracaj uwagę na temperaturę przechowywania jedzenia. Niektóre produkty, takie jak mięso, nabiał, gotowe potrawy, wymagają chłodzenia, co na biwaku może być trudne. Planuj swoje posiłki tak, aby jedzenie wymagające chłodzenia było spożywane na początku wyprawy.

Używaj czystych naczyń i sztućców do jedzenia. Jeśli nie masz możliwości ich mycia, możesz rozważyć użycie jednorazowych naczyń i sztućców.

Upewnij się, że twoja woda do picia jest bezpieczna. Jeśli czerpiesz wodę ze źródła naturalnego, taka jak strumień lub jezioro, powinieneś ją przegotować, przefiltrować lub użyć tabletek do oczyszczania wody, aby zabić ewentualne szkodliwe bakterie i parazyty.

Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas gotowania. Używaj kuchenki turystycznej na stabilnej powierzchni, z dala od namiotu i innych materiałów łatwopalnych.

Na koniec, zawsze sprzątaj po sobie. Pozostawienie resztek jedzenia może przyciągać dzikie zwierzęta, a także stanowi niestosowne zachowanie w stosunku do innych obozowiczów i środowiska.

Respektuj prawa i przepisy

Podczas planowania i przeprowadzania biwaku, niezwykle ważne jest przestrzeganie wszystkich obowiązujących praw i przepisów. Niektóre z nich mogą być specyficzne dla danego obszaru lub parku narodowego, więc warto zawsze dokładnie zapoznać się z nimi przed wyjazdem. Oto kilka ogólnych zasad, które warto pamiętać:

 • Miejsce na biwak: W niektórych krajach, takich jak Szwecja czy Norwegia, obowiązuje tzw. “prawo do swobodnego przemieszczania się”, co oznacza, że możesz swobodnie biwakować w większości miejsc. W innych krajach, w tym w Polsce, biwakowanie jest dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach, chyba że uzyskasz na to zgodę od właściciela terenu.
 • Zasady Ogniskowania: W wielu miejscach ogniska są ściśle regulowane ze względu na ryzyko pożaru. W niektórych obszarach mogą być całkowicie zakazane, w innych wymagane może być korzystanie z wyznaczonych miejsc ogniskowych.
 • Ochrona Przyrody: W parkach narodowych i rezerwatach przyrody obowiązują dodatkowe przepisy mające na celu ochronę przyrody. Może to obejmować zakaz biwakowania, zakaz zakłócania dzikich zwierząt, zakaz zbierania roślin itp.
 • Hałas: Szanuj innych użytkowników przyrody i unikaj nadmiernego hałasu, szczególnie późnym wieczorem i w nocy.
 • Zwierzęta: Nie karm dzikich zwierząt i zachowaj bezpieczną odległość, zarówno dla swojego, jak i ich bezpieczeństwa.

Pamiętaj, że przestrzeganie tych zasad jest nie tylko kwestią przepisów prawa, ale również szacunku dla przyrody i innych osób. Zawsze bądź odpowiedzialnym obozowiczem.

Podsumowanie

Przestrzeganie przedstawionych przeze mnie zasad pomaga zapewnić bezpieczne i przyjemne biwakowanie dla Ciebie i innych, a także chroni środowisko naturalne.

To co, widzimy się biwaku?

Kategorie: Lifestyle

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *