Zakwasy są powszechnym zjawiskiem po intensywnym treningu, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają ćwiczyć, zmieniają swoją rutynę treningową lub zwiększają intensywność treningu. Początkowo uważano, że są one wynikiem nagromadzenia kwasu mlekowego w mięśniach, ale badania pokazały, że jest to nieco bardziej skomplikowane.

Zakwasy są teraz uważane za wynik mikrourazów mięśniowych powodowanych przez wysiłek fizyczny, który jest intensywniejszy lub inny niż do czego mięśnie są przyzwyczajone. Kiedy ćwiczysz, twój organizm produkuje energię przez procesy, które mogą prowadzić do powstania kwasu mlekowego, ale ten kwas jest zazwyczaj szybko metabolizowany przez mięśnie, więc nie jest prawdopodobne, aby był główną przyczyną zakwasów.

Podczas treningu, który jest intensywny lub nieznany dla mięśni, mogą powstawać mikroskopijne uszkodzenia w mięśniach. Organizm reaguje na to, naprawiając te uszkodzenia i jednocześnie zwiększając siłę i rozmiar mięśni, aby mogły lepiej radzić sobie z podobnym wysiłkiem w przyszłości. To jest proces, który prowadzi do rozwoju mięśni. Zakwasy to odczucie bólu i sztywności, które towarzyszą temu procesowi naprawczemu. Początek zakwasów zazwyczaj następuje kilka godzin po ćwiczeniach, a ich szczyt przypada na 24-72 godziny po treningu.

Pomimo tego, że zakwasy mogą być bolesne, nie są one oznaką uszkodzenia mięśni. W rzeczywistości są one naturalnym efektem intensywnego treningu i częścią procesu, który prowadzi do wzrostu i wzmocnienia mięśni.

Kategorie: Lifestyle

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *